Misiowe Porady

MISIOWE PORADY dla dziecka

Zapraszam Cię do nas na chwilę, na momencik...

Poznajmy się.
Jestem Misiem Be Happy, mieszkam w przedszkolu i dbam o to, aby dzieci były tutaj szczęśliwe i bezpieczne.

Mam dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym Ty i Twoi rodzice dowiecie się, co jest ważne na początku naszej wspólnej przygody.

Jak przygotować się do bycia przedszkolakiem?

Już dziś możesz przygotować się do bycia przedszkolakiem. Przede wszystkim trzeba poćwiczyć rozstania…. Ja wiem, że osoby, które kocha się najbardziej na świecie, chciałoby się zawsze mieć przy sobie blisko, ale nadszedł czas wyruszyć do przedszkola, poznać mnie, panie i inne dzieci!

Poproś mamusię i tatusia, aby od czasu do czasu zostawili Cię na chwilkę samego z babcią lub ciocią. Zobaczysz, że nie tylko z rodzicami można ciekawie spędzać czas.
Poproś rodziców, aby pokazali Ci, jak założyć buciki, czapkę, kurteczkę i pozwolili od dziś trenować te czynności. Warto też poćwiczyć w łazience. Jestem bardzo ciekaw, czy umiesz już samodzielnie skorzystać z toalety, spuścić wodę i umyć rączki. Pamiętaj o podwijaniu rękawków.

Chcę, żebyś wiedział, że przedszkolaki samodzielnie zjadają śniadanko, obiadek i podwieczorek. Jeżeli u Ciebie przy stole to wciąż mama trzyma Twoją łyżkę, najwyższy czas to zmienić i przejąć dowodzenie!

Pierwsze chwile w przedszkolu

Przez pierwsze dni pobytu w przedszkolu możesz być w nim razem z mamusią lub tatusiem. Będzie Ci łatwiej poznawać nieznane miejsce, gdy rodzic będzie tuż obok. Jest to dla nas bardzo ważne, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo.

Pamiętaj o wygodnym ubraniu, żebyś mógł swobodnie turlać się, biegać i brudzić. Przydadzą się również pantofelki (najlepiej na rzepy) oraz zapasowe ubranka.

Zawsze, gdy przyjdziesz do przedszkola, udaj się najpierw do szatni. Tam zdejmij kurteczkę i zmień buciki na pantofelki. Wchodząc do sali, pamiętaj o przywitaniu się z panią i dziećmi, a następnie umyj rączki w łazience i usiądź na dywanie.

Przedszkolaki lubią dobrą organizację

Dywan jest ważnym miejscem w przedszkolu. To drugie miejsce, po stole, gdzie zbieramy się wszyscy, razem z panią. Takie nasze „miejsce zbiórki”. To na nim odbywają się zajęcia z panią, czytanie książeczek, śpiewanie piosenek.

Po zajęciach przychodzi czas na zabawę. Wszyscy razem dbamy o to, aby była ona zgodna i bezpieczna. Co to znaczy? Bawimy się spokojnie, przechodząc patrzymy pod nóżki, aby nie potknąć się o klocki czy autka. Jeśli spodoba Ci się zabawka, którą bawi się kolega, nie wyrywaj mu jej z rączki, tylko poczekaj, aż skończy się bawić. Możesz też oczywiście poprosić o nią lub zaproponować wymianę.

A po zabawie czas na porządki. W Twoim pokoju każda zabawka ma swoje miejsce. W przedszkolu jest podobnie. Klocki i samochody wracają do pudełka, a gry i układanki na półeczkę. Jest to bardzo ważne, aby nikt się nie potknął i abyś bez trudu, następnego dnia odnalazł ulubioną zabawkę. Powiem Ci jeszcze w sekrecie, że porządki mogą być świetną zabawą. Można zorganizować wyścig, kto szybciej zbierze klocki w danym kolorze. W zbieraniu może pomóc koparka – jak na prawdziwym placu budowy! A odprowadzanie autek to przecież nic innego jak zabawa w parkowanie!

Przedszkolny Kodeks Szczęśliwego Przedszkolaka

Teraz chciałbym Ci opowiedzieć o naszym Przedszkolnym Kodeksie Szczęśliwego Przedszkolaka, który opiera się na „7 nawykach szczęśliwego dziecka” S. Coveya i pomaga w kształtowaniu cech, którymi powinien w życiu kierować się każdy człowiek.

Jestem odpowiedzialny za swoje wybory.

Oznacza ona, że już będąc przedszkolakiem, masz ogromny wpływ na swoje życie. Twoje codzienne decyzje, jak choćby zjedzenie posiłku, czy podzielenie się zabawkami, wpływa na jakość Twojego życia.

Potrafię planować swoją zabawę.

Oznacza ona, iż przed rozpoczęciem zabawy, warto się zastanowić, co tak naprawdę mam ochotę robić i czego będę potrzebować. Możesz wówczas przygotować sobie miejsce do zabawy oraz potrzebne rzeczy, zaprosić do niej kolegów i już niczym się nie martwiąc, po prostu bawić się!

Najpierw praca, potem zabawa.

Nauczy Cię dobrego nawyku wykonywania w pierwszej kolejności swoich obowiązków, a następnie cieszenia się z czasu wolnego.

Potrafię myśleć o uczuciach i potrzebach innych.

Każdy może wygrywać. Staraj się współpracować z kolegami zamiast wygrywać za wszelką cenę. Przecież dużo przyjemniej bawić się razem z kolegą, dzieląc się z nim klockami, czy autkami, niż zabrać wszystkie zabawki i zostać z nimi sam.

Staram się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym.

Zasada ta uczy szacunku do drugiego człowieka, umiejętności wysłuchania go i chęci porozumienia.

Umiem zgodnie współpracować w grupie. W grupie raźniej.

W przedszkolu będziesz miał kolegów i koleżanki, warto to wykorzystać, ponieważ daje to całkiem nowe możliwości zabawy! W większej grupie można bawić się w zabawy kołowe, w berka czy zagrać w nogę.

Umiem odpoczywać.

Pamiętam o zasadzie czterech kół. Jest to ważna zasada, która przypomina o tym, że musi być w naszym życiu równowaga. Należy dbać o rozwój swojej wiedzy i umiejętności, o siłę i sprawność fizyczną, rozwój duchowy, ale należy tez pamiętać o odpoczynku. O naładowaniu akumulatorów!