Przedszkola Be Happy działają z myślą o wszechstronnym rozwoju dzieci. Chcemy, by w sposób odważny wkraczały w świat, znając języki, kultury, a główny cel naszej edukacji przedszkolnej to budowanie w nich przekonania o wolności i niezależności.

Dołącz do Nas
  /  Blog   /  Dlaczego w Be Happy muzyka jest tak ważna?

Dlaczego w Be Happy muzyka jest tak ważna?

Miałam 11 lat, kiedy w ognisku muzycznym zobaczyłam dzieci uczące się gry na fortepianie. Jako dziecko nie mogłam wiedzieć ani rozumieć, jaki to będzie miało wpływ na dalsze życie.


Mogę być dobrym przykładem dla dzieci, ponieważ w odpowiednim czasie i miejscu dotknęłam muzyki. Nie trzeba być geniuszem w danej dziedzinie, żeby rozwijać naturalny talent. Talent, który pielęgnujemy, któremu jesteśmy wierni, towarzyszy nam przez całe życie. Staje się nie tyle odskocznią od rzeczywistości, ile tym, co nas trzyma w świecie idei, marzeń, pragnień, w świecie kreatywności. Okazuje się, że każdy z nas ma w sobie duszę artysty.

I tak też postrzegam dzieci w Be Happy oraz swoje dzieci – mam ich trójkę. Jeżeli wystarczająco wcześnie damy im możliwość cieszenia się swoim talentem, kiedy mogą zagrać 3 nuty, narysować 3 kreski i są z tego powodu szczęśliwe, a my dorośli dumni, to budujemy w nich przekonanie o własnej sile, nadzwyczajności.

Korzyści płynące z muzyki

Ponieważ muzyka jest sztuką, ma swój udział w tworzeniu wartości artystycznych i estetycznych, które kształtują potencjał osobowościowy każdego człowieka.
We współczesnej pedagogice zagadnienie wszechstronnej roli muzyki zdobywa coraz to większe znaczenie. W Be Happy zwracamy uwagę na następujące korzyści płynące z muzyki:

  • Oddziałuje pozytywnie na całościowy, harmonijny rozwój dziecka. Przy pomocy muzyki może ono w bezpieczny sposób wykrzyczeć swoje żale, może całemu światu powiedzieć o swojej radości i szczęściu.
  • Podczas wspólnego śpiewu z rówieśnikami, dziecko manifestuje swoją przynależność do grupy społecznej, w której odnajduje swoje miejsce oraz widzi sens wspólnego działania.
  • Zajęcia ruchowe, wykonywane w rytm brzmiącej w tle muzyki, pomagają w rozwoju motorycznym dzieci. Ich taneczne ruchy charakteryzują się coraz większą płynnością i precyzją wykonania.
  • Stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Uczy nieskomplikowanych operacji myślowych, w tym analizy, porównań, syntezy oraz poczucia przestrzeni. Dzięki muzyce dzieci osiągają lepsze rezultaty w nauce przedmiotów ścisłych. Aktywizując obie półkule mózgu, rozwija pamięć, koncentrację i wspomaga naukę języka ojczystego oraz języków obcych.

Mamy poczucie, że wczesne wychowanie muzyczne jest dla dziecka kapitałem, który będzie procentował przez całe życie. Dlatego też uważamy, że należy jak najszerzej i jak najwcześniej wykorzystać chłonność jego umysłu i wyposażyć je w bagaż umiejętności oraz zdolności, które w przyszłości na pewno przysłużą się do jego większego rozwoju.